Zekat kimlere verilir

Zekat kimlere verilir

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum. Zekat ne demektir zekat kimlere verilmelidir? Zekatın mahiyeti hakkında lütfen açıklama yapar mısınız. Şimdiden ellerinize sağlık teşekkürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Zekatın kimlere verileceği kuranı kerimde bildirilmiştir ve aynı zamanda sünnette de sabittir. Bu sınıflar 8 sınıftan oluşur.

Zekat kimlere verilir:

1. Fakirler: Hanefilere göre fakir, nisap miktari mala sahip olmayan kimsedir.

2. Miskinler: Miskin ise hiçbir seyi olmayan kimsedir.Buna göre miskin, fakirden daha muhtaçtır.

3. Zekat Memurlari: Zekat mallarinin toplanmasi, korunmasi, hesaplarinin tutulmasi ve layik olanlara dagitilmasi için devlet baskani veya yetkili kildigi kimse tarafindan görevlendirilen kisidir.

4. Müellefe-i kulub: Müellef-i kulub, gönülleri Islama isindirilanlar demektir.endimiz Hazretleri (s.a.v) ‘nin bu gaye ile hisse verdigi kimselerdendi.

5. Köleler: Efendisiyle hürriyetine kavusmak üzere anlasan küleler de, kendilerine zekat verilmesi gereken gruplardan birisidir.

6. Borçlular: Hanefilere göre borçlu, borcu olan ve borcundan baska nisap miktari mala sahip olmayan kimsedir.

7. Allah yolunda cihat edenler: Allah’in dinini ve dince mukaddes tanina seyleri korumak, Allah’in ismini yüceltmek için mücadele eden kimselerdir.

8. Yolcular: Parasizlik sebebiyle yolda kalmis olanlardir.Memleketlerinde zengin olsalar dahi böylelerine zekat verilir.

Cevabınız