Tırnak mantarı cilası abdeste manimidir

Tırnak mantarı cilası abdeste manimidir

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak mantarı tedavisi için tırnağa cila sürmek

Hocam selamun aleykum. Geçen sene tırnak mantarı teşhisi kondu. Ben size sormuştum abdeste engelse uygun değildir gibi birşey demiştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Ben başka ilaç istedim doktordan en iyisinin cila olduğunu söyledi. Başka bir ilaç verdi ama işe yarayacağını sanmıyorum dedi. Öyle dediği için o ilacida kullanmadim. Fakat bakıyorum iki ayak başparmağımın tırnakları gittikçe sararıp kalinlasiyor ve ben bu görüntüden çok rahatsızım. Ne yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim geçmiş olsun. Bu konuda ki fetva şöyledir:

Herhangi bir organa suyun ulaşmasına engel olan bir şey varsa, bu abdestin sıhhatine de engeldir. Bu cümleden olarak, abdet organlarından birinde mum, yağ(iç yağı vb), gözde biriken çapak, yer kaplayan ve kütlesi olan çini mürekekbi, kadınların tırnaklarında ve gözlerinde kullandığı oje, cila, far gibi şeyler abdestin sıhhatine engeldir. Zeytin yağı gibi suyun deriye geçmesine engel olmayanların bulunması ebdestin sıhhatine zarar vermez.(bk. el-Fıkhu’l-İslamî, 1/339).

Doktor bunu gerekli görür ve daha iyi bir alternatifi yoksa o zaman bunu kullanabilirsin. Doktor artık buna gerek yoktur diyene kadar da kullanman caizdir.

Cevabınız