Tekrar tekrar tövbe etmek

Tekrar tekrar tövbe etmek

Sponsorlu Bağlantılar

Tövbe kabul olur mu?
Hocam mesela bir kişi mürted olsa sonra tövbe etse fakat tövbesi kabul olmazsa ebedi cehenneme mi girer? 2.sorum hocam her büyük günahı tekrar tekrar işledikten sonra her defasında tövbe namazı kılsa tövbesi kabul olur mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Allah, ne günah olursa olsun tövbe edenin tövbesini kabul eder. Çünkü tövbe pişmanlık demektir. Bir insanın pişman olup olmadığını ve onun kalbinde o işlediği günaha karşı ne tür duygular beslediğini Allah çok iyi bilir. Hiç bir düşünce Allah’a gizli kalmaz. Öyleyse biz rahatlıkla şunu diyebiliriz: Allah tövbe eden kimsenin tövbesini mutlaka kabul eder çünkü tövbe gerçek bir pişmanlıktır. Tövbe bir günah işleyip sonra tövbe edeyim sonra gene bu günahı işlerim demek değildir. Tövbe bir günahtan kesinlikle pişman olmaktır. İşte tövbe budur.

Allah’u tealanın tövbe edenleri ne kadar sevdiğine dair bir hadisi şerifte şudur:
“Nefsim kudret elinde olan Zât’a yemin ederim ki, eğer siz hiç günah işlemeseniz, Allah sizi toptan helâk eder; sonra günah işleyen, arkadan da istiğfar eden bir kavim yaratır ve onları mağfiret ederdi.” (müslim) Burda kastedilen tövbe az önce bahsettiğimiz gerçek ve nasuh tövbesidir.

Cevabınız