Ramazan ayında namazdayken vesvese mi gelir

Ramazan ayında namazdayken vesvese mi gelir

Sponsorlu Bağlantılar

hocam selamın aleyküm,aklıma takılan sorularım var cevaplarsanız sevinirim
1.namaza başladığım an esnemeye kaşınmaya falan başlıyorum,bunlar vesveseyse ramazanda da oluyor,ramazanda şeytan bağlanmıyor mu?o zaman veseve değil de nedir?
2.namaz kılacağım zaman hemen abdestimi alıp namazımı kılıyorum her namazda da tazelemeye çalışıyorum ama ben alırken de namaz kılarken de bozuluyor gibi hissediyorum sürekli sürekli akıntı geliyor hissediyorum ama elimde olmadan oluyor yani eğer bozuluyosa abdestim benim sürekli saniyede bir abdest almam gerekiyor napmalıyım bozuluyor mudur,özre girer mi?
3.ezan vakti arkadaşımla dışardaydık evden çıkmadan önce abdest aldım bozuldu tekrar abdest alıp çıktım evden orada yine bozuldu gibi hissettim kesin mi emin değilim ama bozuldu hissettim,arkadaşımla beraber dışarda olduğumuz zaman hemen camiye gider namazımızı kılarız şükürler olsun ama o an abdestim yoktu sanırım,abdest alçak yer de yok erkekler için yer vardı kadınlar için yok teyemmüm almayı düşündüm alamadım,kılmak zorundayım eve gidene kadar vakit gidicek eve gidip kaza yapacağıma camide kılıyım eve gidince kazasını da ederim vicdanım hiç rahat etmedi,hocam sizcehiç kılmayıp direk evde kaza mı yapmalıydım yoksa namazı kılıp evde kaza yapmam doğru oldu mu?
4.bi arkadaşım var beni kullanıyomuş hep yalan söylüyomuş konuşuyomuş ,bana insanlar hakkında yalan şeyler anlatıp önyargı oluşturuyodu bende, başkasına da benim hakkımda konuşmuş yalan şeyler,konuşmalarımızı özel şeylerimizi atmış anlatmış,hiç bişey yapmadım söyledim neden yapıyosun falan kendimi avutuyodum dedi en kötüsü de kendisinden öğrenmedim kendi söylese bunları bu kadar üzülmem her lafı yalan dolan uydurmaymış,ben çok dinime bağlı biriyim o da hiç değil namaz oruç vs hiç yapmıyor üzülüyodum alttan alttan anlatmaya çalışıyosum burun kıvırıyodu ben görevimi yapmaya çalıştım artık elimden bir şey gelmiyot tövbe zaten etmez,küçükken de böyleydi huylu huyundan vazgeçmez,ben ergenliğe küçük yaşta girdim çok saf bi kızdım zaten kimseyle konuşmam küfür falan bilmem,hep ezilirdim hala da öyle artık Allaha havale ediyorum her şeyin daha çok bilincindeyim,o arkadaş da geç ergenliğe girdi benden 5 sene sonra falan ergenliğe girmeden önce de beni kırıyodu üzüyodu beni,ergenliğe girmediği için bana yaptıkları günah deği miydi,bunlardan sorumlu olmayacak mı?
5.Allahım hepimize cennete gideceğim dostlar,eşler nasip etsin
,benim namaz kıldığım sohbet ettiğim bi dostum var yakın bi zamanda oldu şükürler olsun,dualarım kabul oldu hayırlı arkadaşım olsun diye,bu arkadaşıma küsmedim de kavga da etmedim,yaptıklarını anlattım yine üste öıkmaya çalıştı pişman olmadı özür dilemedi ben olsam vicdanım hiç rahat etmez bin kere özür dilerdim,bunları eski sevglisinden öğrendim anllattı her şeyi iyikide anlattı bizim yaptığımız dedikoduya girer mi?eğer konuşmasaydık onla hala konuşuyo olucaktım,böyle olsun istemezdim görünce bi de naber deyip sarılıyor,yüzsüzlüğnü kaldırmak da istemiyorum ama kendim için uzaklaşıcam,kötü yollara götürdü beni,yeri geldi sayesinde ona uyup mini etek giydim hayatımda bir kere,tövbe ettim hayırsız olanlarda yavaş yavaş hayatımdan çıkardım

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Tabii ki cevaplarız:
1- Ramazan’da elbette ki şeytanlar bağlanır ama her insanın görevli olarak, şahsi şeytanı vardır. Bunlar ömür boyu insandan ayrılmaz. Namazda insanı da kendi şeytanı rahatsız eder.

2- Erkekten veya kadından gelen meni hariç her türlü akıntı namaz abdestini bozar. Tazelemeniz gerekir. Meni ise gusül abdestini bozar.

3- Namazı illa ki camide kılmak zorunda değilsiniz. Abdest alacak yer yoksa eve gelip, kılın. Dışarıda abdest alacak yer yok diye namaz kazaya bırakılmaz.

4- Arkadaşınız ergenliğe geç girmiş olabilir ama bu, günahları yazılmıyor demek değildir.

5- Amin. Sizin konuşmalarınız da gıybettir. Kötü insanlardan uzak durun. Selametle kalın.

Cevabınız