Rad suresi 3. ayet tefsiri

Rad suresi 3. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum degerli hocam vermis oldunuz cevaplar icin Allah razi olsun benim bir sualim daha olacakti size.

Rad suresi 3. ayette bitkilerin disili erkekli yaratildigini belirtmis rabbimiz bunu bircok mufessir boyle tefsir etmis fakat kurtubi rad 3. Ayeti tefsirinde bu gorusun nassin hilafina oldunu soylemis yani benim anladima gore bu ayetten bitkilerin cinsiyeti oldugu cikarilmamalidir demis biz hocam hangi gorusu almaliyiz hangi gorus dogrudur hocam allaha emanet olun hocam.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Kuranı kerimde olan muhkem ayetler vardır bu ayetlerle ilgili temel görüşlerde ihtilaf olmaz. Ama buna benzer ayetler vardır ki bu ayetlere müteşabih ayetler denir. Bu ayetlerin tefsirinde müfessirler farklı görüşler ortaya koyabilirler. Bahsettiğiniz görüşünde Kurtubi böyle bir görüşü benimsemiş olabilir. Muhkem bir konu olmadığı için diğer görüşler veya bu görüş benimsenebilir veya okunup istifade edilebilir.

Yeryüzünü uzatıp, yayan O’dur. Orada dağlar ve nehirler kıldı (yarattı, oluşturdu). Orada bütün ürünlerden ikili çiftler (zıt cinsli eşler) yarattı (oluşturdu). Geceyi, gündüze örter. Muhakkak ki; bunda tefekkür eden kavim için elbette âyetler (deliller) vardır. (Rad 3)

Cevabınız