Oruç borcu olan nafile oruç tutabilir mi

Oruç borcu olan nafile oruç tutabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum hocam. Oruç borcum var kandil günü oruca nasıl niyet etmeliyim? oruç borcu olan nafile oruç tutabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Ramazandan üzerinde kaza borcu olan bir kimsenin nafile oruç tutması mekruhtur. Ayrıca bu konuda kısaca şu hususlarında bilinmesi icap eder:

– Üzerinde kaza orucu bulunan kişinin, zimmetten kurtulmak için bu kaza oruçlarını tutmakta acele etmesi ve başladıktan sonra da peşi peşine sürdürme­si müstehap olur. Böyle yapmaz da kaza oruçlarını tutmayı geciktirir veya peşi peşine değil de aralıklı olarak tutarsa, sahih olmakla birlikte menduba muhale­fet etmiş olur.

– Hanefi mezhebine göre ramazanın tutulmayan veya bozulan orucunu, belli bir vakte bağlı olmaksızın geniş zaman içinde kaza etmek vaciptir. Kaza­ları ikinci Ramazan ayının girişine kadar erteleyen kişi günahkâr olmaz.

– Yalnız meşru mazereti olmaksızın Ramazan orucunu kasten bozan kişi­nin, bunu acilen kaza etmesi vaciptir. Ayrıca bir sonraki Ramazan’a, geçen Ramazan’dan kazaya kalmış günler sayısınca yaklaşılmış ise, bu takdirde kaza­ya kalan oruçları acilen tutmak da vacip olur. (Şirbînî, Mugni’l-Muhtâc, 2/187.)

Cevabınız