Namazda bilmeden yanlış okumak

Namazda bilmeden yanlış okumak

Sponsorlu Bağlantılar

Namazda iken ihlas suresi okumak

Selamun Aleyküm hocam namaz kılarken ihlas suresini okurken ehad yerine ehat demenin hükmü nedir? Bazen namaz kılıyorum sanki ehat demişim gibi geliyor bana bugün sabahın sünnetini kılarken de öyle oldu namazlar sahih olur mu? Tam emin değilimde bazen okurken ehat dermişim gibi geliyor bana Allah razı olsun..

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Namaz kılarken herkesin gücü tamamen hatasız bir şekilde okumaya gücü yetmez. Bu yüzden İslam fakihleri bu konuda ayrıntılı bir şekilde bu konuyu açıklamışlardır. Sizin sorduğunuz şekilde yapılan bir hata manayı değiştirmediğinden dolayı namazınız bozulmaz.

Kur’an, kasten manası değişecek derecede yanlış okunursa namaz bozulur. Fakat Kur’an-ı Kerim’in okunuşunda yanılarak i’rab yönünden yapılacak hata, manayı ne kadar değiştirirse değiştirsin, namazı mutlaka bozmaz. Çünkü insanların çoğu, i’rabın şekillerini ayırmaya güç yetiremez. “İbrahime” kelimesinin sonunu “İbrahimu” şeklinde ötre ve “Rabbuhu” kelimesinin “Ba” harfini de üstün “Rubbehu” şeklinde üstün okumak gibi… “Na’budu” kelimesinin be’sini de “Na’bedu” şeklinde esre okumak böyledir.

Geçmişte bir kasıt olmadan namazlarda kıraatı yanlış okumanızdan dolayı o kıldığınız namazlar geçerlidir. Bundan dolayı kaza etmeniz gerekmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Simdi namazda ihlas suresinde ehad yerine ehat demek namazi bozmuyor mu

Sponsorlu Bağlantılar

Bu hatanın namazı bozacağı kaynaklarda geçmektedir ancak geçmiş namazları kaza etmenize gerek yoktur. Bundan sonra artık bu hatayı işlememeniz gerekir.

Cevabınız