Meleklerin görünüşü nasıldır

Meleklerin görünüşü nasıldır

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba hocam. eleklerin dış görünüşleri hakkında bilgi verir misiniz? Bir sorum daha olacak .melekler görünürler mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba kardeşim. Meleklerin nasıl göründükleri hakkında rivayet edilen bazı hadisler vardır. bunlardan anlaşıldığına göre meleklerin kanat sayıları ve büyüklükleri farklı farklıdır.

Abdullah b. Mes’ud’dan -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:

(( رَأَى رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهِ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ جِبْرِيلَ فِي صُورَتِهِ، وَلَهُ سِتُّ مِائَةِ جَنَاحٍ، كُلُّ جَنَاحٍ مِنْهَا قَدْ سَدَّ الأُفُقَ، يَسْقُطُ مِنْ جَنَاحِهِ مِنْ التَّهَاوِيلِ وَالدُّرِّ وَالْيَاقُوتِ مَا اللهُ بِهِ عَلِيمٌ. )) [ رواه أحمد وقال ابن كثير في البداية: إسناده جيد ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, Cebrâil -aleyhisselâm-‘ı gerçek sûretinde altıyüz kanadı olduğu halde görmüştür. Bu kanatların her birisi, ufuğu (yerle gök arasını) kapatmıştı. Kana­dından, Allah’tan başka hiç kimsenin bilemeyeceği kadar çok olan, çeşitli renklerde inci ve yakut dökülüyordu.” (İmam Ahmed Müsnedi’nde rivâyet etmiştir. İbn-i Kesîr; el-Bidâye ve’n-Nihâye; c: 1, s: 47’de isnadının ceyyid olduğunu söylemiştir.)

Yine, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, Cebrâil -aleyhisselâm-‘ı vasfederken şöyle buyurmuştur:

(رَأَيْتُهُ مُنْهَبِطًا مِنْ السَّمَاءِ سَادًّا عِظَمُ خَلْقِهِ مَا بَيْنَ السَّمَاءِ إِلَى الأَرْضِ.)) [رواه مسلم]

“Ben, O’nu gökten inerken, yüce bir yaratılışa sahip olmasından dolayı gök ile yer arasını kapatmış olarak gördüm.” (Müslim; hadis no:177).

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgileriniz icin cok tesekkur ederiz

Cevabınız