Kordon bağlatma günah mı

Kordon bağlatma günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Hocam kordon bağlamak günah mı bunu bilmek istiyorum. İslamda kordon bağlanmasına nasıl bir hüküm vermiştir. Lütfen bilgi verir misiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum. İslam vücuda kalıcı bir değişiklik yapılmasına müsaade etmemiştir. Bunun dışında doğum kontrol tedbirleri alınmasına başvurulmalıdır. Kordon bağlatmak ne erkek nede kadın için caiz değildir haramdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadının hamile kalmasını geçici olarak engellemesinin caiz olduğu kitaplarımızda bulunmaktadır. İbn Abidin ”kadının rahim ağzını kapatması caizdir” derken bu anlamı kastetmiştir. Kordon bağlatmanın bu anlamda değerlendirilmesi söz konusu değildir. Çünkü bu nesli kesmeye yönelik bir fiildir ki; caiz olmaz. Böyle bir işlemden sonra kadın yeni bir ameliyatla bağlattığı kordonları açtırmadan hamile kalamaz. Kordonların açılması da çok az bir ihtimal. Kordon bağlatma yapanlar artık hamile kalmayayım diye bunu yaptıklarından ikinci ameliyatta söz konusu değildir. Bu itibarla kordon bağlatma caiz değildir. Kaldı ki; korunmanın meşru çerçevede birçok yöntemi bulunmaktadır.
Ezcümle; insanın bedeninde kalıcı değişiklerde bulunmak caiz değildir. Nitekim estetik ameliyatların caiz olmaması da bu noktadan hareketledir. Tırnak kesilmesi bir takım tüylerin tıraş edilmesi gibi geçici olan uygulamalarda sorun yok. Hatta yapılmaları dinen gereklidir. Kordon bağlatma da kalıcı bir değişiklik ve kişiyi kısırlaştırmak olduğundan caiz olmaz.

  • Selim

    Cihan kardeşim. Bu değerli ve ilim dolu yazıların için teşekkür ederim Allah senden razı olsun kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağolun hocam Allah sizden de razı olsun bu ilimler benim değil ben sadece nakil yapıyorum
Müctehid alimlerimiz hemen her hususta fıkhi konulara değinmiş ve cevap vermiştir. Bize düşen öncelikle ehli sünnete göre imanımızı öğrenmek ve hayatımızda karşılaşabileceğimiz olaylarda şeriatın delillerinden olan Kuran, sünnet, icma ve kıyastan verilen fetvalarla amel etmektir. Zaten müctehidler bu işi yapmıştır.
Bu siteyi de sizleri de bizlere yardımcı olduğunuz ve vakit ayırdığınızdan dolayı Allah için seviyorum. Benim de bir hizmetim olsun diye Allah rızası için bazı sorularda ehli sünnete göre verilen fetvaları yazıyorum.
İnşaallah bu fetvalarla amel edenler yarın ahirette ilgili konularda azabı mucib bir durumla karşılaşmayacaklar.
Rabbim amellerimizi bu ilimlere uyarlamayı cümlemize müyesser eylesin. Amin.

Cevabınız