Kelime-i şehadet yerine kelime-i tevhid getirmek

Kelime-i şehadet yerine kelime-i tevhid getirmek

Sponsorlu Bağlantılar

Herkese selamünaleyküm öncelikle bana cevap verecek olan kişi bu sorunun cevabını kesinlikle bilmeli en ufak bir tereddüt yaşıyorsa lütfen cevap vermesin Sorum şu: ben geçmiş yaşantımda birçok kez küfre girdim küfre girende kafir oluyormuş ama bunların çoğu bilmeyerek ve gaflet içerisindeyken oldu aynı zamanda benim aklıma bir ses geldi maalesef bende buna kapılıp gitmiş olabilirim ses şuydu Allah’ımı yoksa peygamberimi çok seviyorsun? diye ben önce Rabbimi dedim sonrada eşit olmalı diye düşündüm bunu dilimle söyledim mi bilmiyorum ama isteyerek maalesef düşündüm aynı anda ikinci bir ses geldi Allah ve peygamber bir mi? diye bende maalesef bu konuda şüphe yaşadım dilimle cevap verdim mi bilmiyorum yani burada şirke girmiş olabilirim niyetim ise yanlış bir söz söylememekti aynı zamanda bu günahları işlediğimde de imanımdan şüphe etmeye başladım haliyle internete girdim bende araştırdım bazı fıkıh kitaplarında sanırım kelime-i şehadet getirilmesi sonrada tövbe edilmesi gerekiyormuş bazı yerlerde de kişi imanından şüphe eder kelime-i şehadet getirdiğinde de imanının yerine geldiğini düşünürse imanı asıl o zaman gider diyorlar en kötü ihtimalle ben şirke düştüğüme kanaat getirdim küfre düştüğüme kanaat getirdim imanımdan şüphe ettiğime kanaat getirdim ben şimdi ne yapmalıyım kelime-i şehadet getirip sonra tövbemi etmeliyim hepsine yoksa sadece kelime-i şehadet getirmeden hepsine tövbemi etmeliyim ? kişi kafir olur diyorlar bunlar işlenirse kişi kafir oluyorsa kelime-i şehadet getirmeli bence ama tam emin değilim ayrıca kelime-i şehadet yerine Kelime-i Tevhid getirsek değişen bir şey olur mu ? ben kelime-i şehadet getirirken de başa dönüp bir daha söylüyorum tam kalbinden söylemedin veya yanlış söyledin diye aklıma sesler geliyor bu yüzden Kelimei Tevhid daha kolayıma geliyor yani kelime-i şehadet yerine sadece kelime-i tevhid getirsek kişi yine Müslüman mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Bu sorunuza iki açıdan cevap vermek gerekir. Birincisi vesveseden kaynaklanan itikadi durumlar, ikincisi ise dinden çıkan birisi yeniden dine girmesi için ne yapması gerekir.

Şeytan insanın aklına imanını sarsacak ve onu şüpheye düşürecek şeyler getirmeye çalışır. Bu vesveseler genellikle Allah ve onun sıfatları ile ilgili olur. Bunların vesvese olduğunu ve vesvesenin asla imana bir zarar vermeyeceğini bilmek gerekir. Akla gelen konular ne kadar büyük ve tehlikeli olursa olsun bu durum değişmez. Bunu böyle bilmek ve böyle iman etmek şeytanın hilesini boşa çıkaracaktır. Bu konuda bir çok hadisi şerifler vardır.

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’in ashabından bir kısmı ona sordular:
“Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz.” Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):
“Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?” diye sordu. Oradakiler “Evet!..” deyince: “İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)” dedi.” [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]
Diğer bir rivayette: “(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah’a hamdolsun.” demiştir.

Müslim’in İbnu Mes’ud (radıyallahu anh)’dan kaydettiği bir rivayet şöyledir:
“Dediler ki: “Ey Allah’ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?).” Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): “Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir.” cevabını verdi.”

Sorunuzun diğer kısmına gelince; kendi başınıza hüküm çıkarmak yerine ve bu tür meselelerde çıkmazlardan kutulabilmek için ilmine güvenilir kimselere gidip sorununuzu anlatmak ve gerçeği bu şekilde bulmaktır. Her ne kadar değerli hocalarımız internet üzerinden cevaplar veriyor olsalar bile yüz yüze konuşmak, sormak ve böyle cevap almak en doğrusudur. Yeni islama girecek birisi veya dinden çıkmış sonra tekrar islama girecek olan birisinin kelime şehadet getirmesi veya kelimei tevhid getirmesi arasında bir fark yoktur. Her iki kelimelerde de Allah’ın bir ve tek olduğuna ve Muhammed aleyhisselamın Allah’ın kulu ve peygamberi olduğuna iman etmesi gerekiyor. Kelimei şehadet getirdiğinde kişi eğer imanının yerine geldiğini hissederse o zaman kafir olmuş olur sözü yanlıştır. Belkide şu denmek istenmiş olabilir: Yani o önceden küfre düştüğü durum gerçekti ve artık o durumdan kurtulmuştur kastı olabilir. Kelimei şehadet getirirken aklınıza gelenler vesvesedir onlara kulak asmayın. Vesveseye önem verdikçe artar ve şeytan daha çok sevinir. Siz şeytanı üzün yani vesveseyi takmayın. Rabbinizi de razı edin boş ve faydasız vesveseleri terkedin.

Cevabınız