Kaş bıyık aldırmak günah mıdır

Kaş bıyık aldırmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Bir sorunum var kaş bıyık aldırmak günah mıdır? Beni ikisi de çok rahatsız ediyor. Ne yapmalıyım lütfen açıklar mısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Normal yaratılış haline müdahale etmek caiz değildir. Ancak bunun dışında olan örneğin kadında bıyık veya sakal gibi durumların olması gibi durumlarda bunlar alınabilir temizlenebilir. Ancak kaşlarda ise sade kaşların normal dışında kalan kıllar alınıp temizlenebilir.

Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

– Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

“İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir! Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır.” (Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

Anlaşılan odur ki, dindar hanımın kendini beyine karşı cazip duruma getirmesi müstehabdır. Beyini yabancıların cazibesinden korumuş olma hikmeti de vardır bunda.

Kaşların arasında ya da kaşların kenarlarında biten kıllara gelince:

“Normal kadın kaşının bir şekli (normal sayılan şekilleri) vardır. Bunların dışına çıkan, göze sakil (çirkin) gelen, sahibini çirkin gösteren ve bu yüzden onu rahatsız eden fazla kıllar alınabilir. Normal kaşları, modaya uyarak inceltmek, yerlerini değiştirmek… caiz görülmemiştir.” (Prof. Dr. Hayreddin Karaman)

Cevabınız