Hz Muhammedin güzel ahlakı ile ilgili ayetler

Hz Muhammedin güzel ahlakı ile ilgili ayetler

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum hocam. Hz Muhammed aleyhisselamın güzel ahlakı ile ilgili ayetler istiyorum lütfen paylaşır mısınız. Çok teşekkür ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamber aleyhisselamın ahlakını güzel kılan Allah’tır. Onu bize örnek olarak emreden ve ona uymamızı emreden de Allah’tır. Bize kuran yeter peygamberin sünnetini ne yapacaksınız diyenlere en güzel cevabı yine kuranı kerim veriyor ve bu düşüncelerini reddediyor.

Peygamberimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Ayetler

“Andolsun size bir Peygamber geldi ki sizin sıkıntıya uğramanız onu incitir ve üzer. Çünkü o size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe Suresi 128)

“Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için Resulullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.” (Ahzab Suresi 21)

“Ey inananlar! And olsun ki, içinizden size, sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, inananlara şefkatli ve merhametli bir peygamber gelmiştir.” (tevbe suresi 128 ayet)

Peygamberlerden azim sahibi olanların sabrettiği gibi sen de sabret; inkarcılar için acele etme; onlar, kendilerine söz verileni gördükleri gün dünyada sadece gündüzün bir müddeti eğlendiklerini sanırlar. Bu bir bildiridir; yoldan çıkmış olanlardan başkası mı yok edilir? (Ahkaf 35. ayet)

“…Onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi… Onları affet, bağışlanmaları için dua et…” (Ali İmran 159)

“Şüphesiz sen büyük bir ahlaka sahipsindir.” (kalem suresi ayet 4)

Cevabınız