Faiz neden haram kılınmıştır

Faiz neden haram kılınmıştır

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum hocam. Faiz neden haram kılınmıştır kısaca açıklar mısınız? Lütfen cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Bizleri yaratan Allah en çok neye ihtiyacımızın olduğunu bilen, bizlere neyin faydalı ve neyin zararlı olduğunu da en iyi bilendir. Hiç bir hikmeti olmasa bile sadece Allah’ın faizi haram kılması inananlar için yeterli nedendir.

Çok kısa ve öz olarak faiz yasağının hikmeti; ya alacaklı, ya borçlunun, ya da yukarıdaki örneklerde anlatıldığı gibi, her ikisinin haksızlık kaynağı olması ve sonunda toplumun diğer kesimlerinin müstahak olmadığı halde zarar görmesidir. Günümüzde finans araç ve kuruluşları çok çeşitlendiğinden, faiz olgusu değişik maskelerle, ama hemen her ekonomik olayda karşımıza çıkmaktadır. Bizim görüşümüze göre, böyle bir ortamda, herhangi bir mâlî işlemin faiz yasağı kapsamına girip girmediğini tayin ederken, elimizdeki ölçüt, söz konusu muamelelerin borçlu veya alacaklı yahut da toplum için herhangi bir haksızlık yaratıp yaratmadığı olmalıdır.

Cevabınız