Ebedi cehennem Allah'ın rahmetine ters değil mi

Ebedi cehennem Allah'ın rahmetine ters değil mi

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun Aleykum hocam ben internetde islami öğreniyorum ve bir hoca anlatıyor kıyamet gunu kuçük çocukların saçları korkudan sim siyah saçları bem beyaz oluverecek sonra diyorki öyle o deşşetli ani Allah muslumana gostermek istemiyor. Hocam küçük çocuk gunahsız saf çocuk korkudan saçları siyah oluyor ama musluman kıyameti görmüyor bu ne demek hocam belki ben anlamıyorum olabilir bir açıklarsanız sevinirim.

Birde o kadar korkuyla o kadar dehsetle anlatiyorlarki, az imani olan birisini korkudan imansiz yaparlar bunlar, hele vesvese de var kendim vesveseli birisiyim çok vesveseliyim, bunlari cehennem azabini duydukda ben bitdim diyiyor umutsuzlukda kalıyorum ama Allah sonsuz Rahmet ve sonsuz Merhamet saibidir Rahmetim gazabimi gecdi soyluyor yuce Allah insanlari zayif yaratmis daim gunah islerler ve nefis seytan hayat boyu mucadele, ya kayb ederse, musluman olub kayb ederse ebedi cehenneme gidicek bu sonsuz Rahmete sonsuz Merhamete aykırı değil mi, yani insanlar oyle diyiyorlarki ebedi yanacak ebedi olarak cehennemde kalacak, hiç mi sonu yok, Vallahi kalbim titriyor ve uzuluyorum yani bu uzulmeyi bana veren acimayi bana ve bazi cok insanlara veren Allah internetde araştıdığımda sorulan sorular gosteriyorki cok insan bu nasil sonsuz Rahmete aykırı değil mi soruyorlar yani bu insalara acıma hissini şefkat Merhamet hissini Yuce Allah veriyor sonsuz Merhamet sahibi yuce Rabbim veriyor ve nasil sonsuza dek cehennemde yakıyor Hocam belkide haddimi aşdim ama cahilim anlamak istiyorum anlatirsaniz sevinirim su iki sorumuda cevaplarsaniz sevinirim.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Allah’ın sonsuz cehennemi yaratmasını şöyle izah edelim; kullarını yoktan var eden, onlara sonsuz nimetler bahşeden ve kısa dünya hayatında kendisine sadık kullarına, sonsuz cenneti vaadeden Allah, tartışmasız insanlar üzerinde en çok hakkı olandır. Bu nedenle bu kadar sonsuz nimete karışık istediği; iman ve sadakattır. İşte bu noktada kendisini haşa tanımayan ve haşa reddeden insan (kafir), Allah’ın yarattığı bir kum tanesinden koca galaksilere kadar her şeyi inkar etmiş oluyor. İmansızlığı yanında bu kadar nimetin inkarının hakkını da ancak ve ancak sonsuz bir cehennem karşılıyor.

Öte yandan kıyametin dehşeti, ölen masum çocuklar için değildir. O anın korkunçluğunu insana izah edebilmek için böyle bir tasvirde bulunulmuştur. Kafirler kıyametin acısını ve dehşetini en çok yaşayanlar olacaktır; küçük bir çocuk haline gelecek ve korkunun çokluğundan anında yaşlanacaklardır.

Allah’a hakkı ile kul olmuş insana, o dehşetli anda hiç bir gam yoktur nitekim kurtuluşa ermiş sadık kullar, kıyameti görmeyeceklerdir.

Selametle.

Cevabınız