Cuma namazı hakkında bilgi

Cuma namazı hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba hocam. Cuma namazı ile ilgili kısa bilgiler istiyorum ( maddeler halinde) cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba. Cuma günü müslümanların mukaddes günüdür. Cuma günü öğle namazı vaktinde cuma namazı kılınır. İlk cuma namazı Peygamberimizin Medineye hicretinde Medineye tam varmadan önce şehir dışında Ranuna vadisinde ilk cuma namazı farzsını kıldırmıştır.

Cuma namazı hakkında bilgi:

1- Önce, Cumanın dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sonra, cami içinde ikinci ezan ve hutbe okunur. Hutbe okunduktan sonra, ikamet okunup, cemaat ile Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

2- Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık son sünneti kılınır. Bunun kılınışı öğle namazının ilk sünneti gibidir.

3- Bundan sonra, ‘Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya’ diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir denilen bir namaz kılınır.

4- Sonra da, sabah namazının sünneti gibi iki rekat vaktin sünneti kılınır. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbihler okunup, dua edilir.

Cevabınız