Cübbeli Ahmet hocanın cibril hadisi

Cübbeli Ahmet hocanın cibril hadisi

Sponsorlu Bağlantılar

Cübbeli Ahmet hocanın anlattığı bir hadise göre
Rasulullah Hz.Cibrile sormuş. Sen vahiyleri nereden alıyorsun? Oda bir perdenin arkasından demiş. Peygamberde vahiy alırken, perdeyi arala orada ne göreceksin, demiş. O da perdeyi aralamış Peygamberimizi görmüş. Ben vahyi, senden alıp, sana getiriyormuşum demiş. Buradan yanlış anlama yapmamak lazım. Bundan siz ne anlıyorsunuz? Vahyin sahibi Allah Azze ve Celledir. Demiştir ama bu hadiseden haşa daha başka anlamlarda çıkıyor bu hadisi nasıl anlamalıyız bu hadis sahih midir değilse bunu diyen kafir olur mu ve cübbeli Ahmet hoca güvenilir midir.

Sponsorlu Bağlantılar

Değerli kardeşim. Bu konuda var olduğu söylenen hadisi şerifi alimlerimiz uydurma olduğunu belirtmişlerdir. (bk. Müntedeyatu’r-ravdi’r-reyahîn). Ancak bu konuda Cübbeli Ahmet hocanın bir açıklaması ve düzeltmesi vardır bunu dinlemenizi tavsiye ederiz: https://www.youtube.com/watch?v=4_nCvxK868o

Bahse konu olan ve uydurma olan hadisin tamamı şöyledir:
Bir hadisi kutsi; Resulü Kibriya Efendimiz anlatıyor: Bir seferinde Hz.Cebraile sordum: Ya kardeşim Cebrail; bu getirdiğin haberleri nereden alıyorsun. Bir yeşil nur perdesinin önünden alıyorum ya Resulullah. Perdenin arkasında kim var. Bana o perdeyi aralamak yasak ya Resulallah. Ben sana izin veriyorum. Bir dahaki sefere bak bakalım dedim. Cebrail sonraki gelişinde, hayret halinde; Alan da veren de sizsiniz ya Rasulullah, dedi. Emir zattan sıfata, tecelli zattan zatadır. Ne ekersen onu biçersin. Her yapılan dua zata döner. Zatta inkılabı yaptıktan sonra sıfata geçer. ??

Birini tekfir etmenin bize ne faydası olabilir? Eğer varsa bir yanlışı veya bir hatası o kişiye bunu söylemek ve düzeltmekle sorumluyuz. Günümüzde müslümanların birbirlerine karşı harcadıkları enerjiyi kardeşliklerini pekiştirmekte kullansalar ve kendilerine açık açık düşman olanlara karşı kullansalar herhalde bugünkü ümmeti Muhammedin durumu çok daha farklı olurdu.

Cevabınız