Boşanmak isteyen kadına mehir verilir mi

Boşanmak isteyen kadına mehir verilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Selamünaleyküm hocam kadın kendi bosanmak ıstiyor ortada buyuk bi kavga yok alınganlık ve sinirleniyor eşim bi anda sonda bıktım senden bosanmak istiyorum diyor ben ıstemiyorum bosanmak ama o istiyor sizce kadın kendi bosanmak isterse mehir yine vermekmi lazım.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Dini nikah kıyılırken mehir verdiyseniz fazladan mehir verme zorunluluğunuz yoktur ama hiç mehir vermediyseniz geciktirmeden verin. Fazladan ise dilerseniz boşanırken kendisine yardımda bulunabilirsiniz. Kadının boşanma gerekçeleri varken boşanmasına izin vermemek ise zulümdür ancak bir şey yokken boşanmak istiyorsa ailelerdeki büyüklerden yardım isteyin. Selametle kalın.

Boşama erkeğin kendi isteği ile meydana gelmişse, boşanma sebebi hangi taraftan olursa olsun kadın mehri hak eder. Boşanma kadının mahkemeye müracaatı sonucunda meydana gelmişse ve zifaf ya da halvet gerçekleşmişse kadın mehrin tamamını hak eder.

Zifaf veya halvetin yaşanmamış olması halinde mehir belirlenmişse yarısını; belirlenmemişse müt’a denen hediyeyi alır.
Ancak kadın mahkemeye başvurmadan kocasından kendisini boşaması talebinde bulunursa, aldığı mehrin tamamı veya bir kısmı karşılığında muhâla’a yoluyla kocasından ayrılabilir (Bakara, 2/229; Buhârî, Talak 12). Bu durumda kadın mehrinden vazgeçmiş olacağından artık mehir isteyemez.

Cevabınız