Bankadaki paraya zekat düşer mi

Bankadaki paraya zekat düşer mi

Sponsorlu Bağlantılar

Benim sorum zekat ile ilgili şimdi değerli hocalarım örnek vererek sorayım mesela birinin 100 bin tl parası var başkada bi varlığı yok şimdi bu insan parasını katılım bankalarına yatırıp aylık bir miktar kar payı elde ediyor ve geçimini bu parayla temin ediyor ama tabi bu paraya zekat düştüğü içinde 1 yıl üstünden geçinçe zekatını veriyor zekat verdiği içinde bu parası her geçen sene azalıyor diğer taraftan başka birinin 10 tane evi var ve eve zekat düşmesiği için zekat vermiyor yada evleri kiraya veriyor ama kira gelirlerini yıl boyunca yiyip tüketiyor bu gelirlerin üzerinden 1 yıl geçiyor ama bu vatandaş bu kira gelirlerini yediği için zekat vermiyor ama 10 tane dairesi ortalam bi hesapla 3 milyon tl lik bi serveti var ama kira gelirlerini yediği için ki hakkıdır yani yiyebilir zekat düşmüyor yada 10 tane ticari taksi sahibi araca diret zekat düşmediği için zekat vermiyor araçlardan gelen gelirin zekatını veriyor ama bu vatandaşta çok yiyip içiyor geziyor tozuyor araçlardan gelen geliride yiyip tüketiyor 1 sene geçiyor gelirlerin üzerinden para olmadığından yada zekat düşecek kadar para olmadığından zekat vermiyor ama 2 3 milyonluk serveti var öteki taraftada 100 bin tl parası olan vatandaş zekat veriyor.

Sayın hoclarım bu nasıl iştir bunu Allah kabul edermi beni bi aydınlatın Allah aşkına milyonlarca serveti olan insanlara bu yukardaki anlattığım durumlar sebebiyle zekat vermiyor ama dişinden tırnağından biriktirip 100 bin tl si olan ve geçimini bunla temin eden insan zekat veriyor ben yanlış anlamayın bu 100 bin tl parası olan ve katılım bankaları geliriyle geçinen insan zekat vermesin demiyorum versin ama 10 tane evi olan insanda bence zekat vermeli değilmi yada bu 100 bin tl sini geçim için kullanan insan neden anaparadan zekat veriyor bu insanda sadece aylık karpayından zekat vermesi gerekmezmi sorum uzun oldu ama bence çok önemli ve açıklığa kavuşturulması gereken bi durum saygılarımla…..

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum. İslam dini parayı elde tutarak saklamayı tavsiye etmemiştir. Bu yüzden biriktirilerek saklanan veya bankada tutulan paraya zekat düşer. Azalmasını istemeyen kişi bu parayı çalıştırmalıdır piyasa sürmelidir. Böylece hem kendisi kazanacak, hem başkaları kazanacak ve piyasada canlanarak ekonomiye katkıda bulunmuş olacaktır. Eğer katılım bankalarından yana için rahat ise ve helalinden sana kar payı veriyorlarsa alabilirsin. Az kar ediliyor olabilir ama sonuçta kar edilmektedir. Eğer kar edilmese bile zekat nisabına ulaşan malın yinede zekatı verilmelidir.

Zekât için şu ölçülere dikkat edebilirsiniz:
– Kendinize bir zekât günü belirleyin. Mesela bu gün, on Ramazan olabilir. Her sene o günü zekât için aşağıdaki hesabı yapma günü olarak belirleyin.
– O hesap gününüzde elinizde seksen bir gram altın veya onun değerinde bir mal varsa siz zekât mükellefisiniz. Daha az ise o sana mükellef değilsiniz.
– Elinizde nakit, çek-senet, alacaklar, satılık mal (maliyetleri üzerinden hesaplanacak) ne kadarsa onları toplayın. Bu toplam sizin sermayeniz olacak.
– Alacaklardan geri dönmesi zayıf alacakları erteleyebilirsiniz. (Onların payını geri döndüklerinde yaparsınız.)
– Varsa borçlarınızı, tahakkuk etmiş faturalarınızı toplayın; elinizdekilerin toplamından düşün.
– Geriye kalan mal sizin zekat için muhatap olduğunuz maldır. Onun yüzde iki buçuğunu zekât olarak verirsiniz.
– Zekât verirken kişiye veriyorsanız zekât açıklaması yapmanız gerekmez. Kuruma veriyorsanız, zekât açıklaması yapıp onları vebalden kurtarmanız gerekir.

Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

Cevabınız