Annenin kızının avret yerini görmesi

Annenin kızının avret yerini görmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Sırtımı annem keseliyor günah mı?

Selam aleyküm hocam.Ben 19 yaşında genç bir kızım. Banyo yaparken annem sırtımı keseliyo. Bu gunahmidir doğru mudur?

__

Merhabalar. Eğer annenin eli ayağı tutuyorsa bir sağlık problemi yoksa bile erkek evladı o u banyoda yıkayabilir mi? Ya da babaya aynı şeyi kız evladı yapabilir mi? Bir sağlık durumu yoksa. Teşekkür ederim şimdiden.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Kızkardeşlerin birbirleri ile annelerine karşı olan avret yerleri diz ile göbekleri arasıdır. Diz ile göbeğinin arasını örtersen ancak o şekilde annen seni keselemesi de caiz olur.

– “Çok küçük çocukların avret yeri yoktur. Bunun sınırı dört yaşa kadardır. Bu yaştan küçüklerin bedenine dokunmak veya bakmak mübahtır. Sonra kendilerine cinsel istek duyulabilecek çağa kadar, yalnız haya yerleri avret yeri sayılır. Daha sonra on yaşına kadar sadece ön ve arka uzuvları ve bunların çevresi ile uyluklar avret kabul edilir. Çocukların on yaşından sonra erkek olsun kız olsun, avret yerleri, namazda ve namaz dışında, erginlik çağına ulaşmış kimselerin avret yeri gibi sayılır.” [İbn Abidîn, Reddü’l-Muhtâr, Mısır, (t.y), I/378].

– Babanın kız çocukların cinsel organına bakması ise diğerleri gibidir. Fakat baba, şehevi duyguları gelişmiş bir kızının cinsel organına bakması dinen asla caiz değildir. (Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuku İslamiye, II/93)

Cevabınız